15. dubna 2019

Filipíny
Palawan/Cebu/Bohol


Praktické informace :
 posun času : +6h (+7 zimní čas)
 měna : filipínské peso 100PHP = cca 44kč
(tip.: mějte u sebe vždy hotovost, bankomatů ani směnáren na ostrovech moc není, s vyjímkou letiště, některých hotelů a obchodních domů)

• simkarta : Globe 8GB / na měsíc = 1000php / koupíte na letišti
náboženství : převážně katolíci
• víza : občané ČR za účelem turistiky nepotřebují vizum (doba pobytu max.30dní)
 • očkování : žádné povinné očkování 
• elektřina120V/220V (60Hz) / americké zásuvky
turistická sezóna : teplé období (léto) od března do května
Zajímavosti :
•  celkově mají Filipíny 7641 ostrovů v západním Tichém oceánu
• v teplém období se v moři vyskytují meduzy, žahnutí je nepříjemné, není ale ve většině případů jedovaté (mě žahla medúza 3x, Frantu ani jednou)
------------------------------------------------------------------------------------------
"Březen, za kamna vlezem."
..a nebo kupte letenky a vlezte do letadla :)

My jsme se letos v březnu rozhodli vyměnit kamna za Filipíny a naplánovali 14ti denní cestu za poznáním "toho nejlepšího" z Filipínských ostrovů. Dávám to záměrně to uvozovek, protože kdo sakra za 14 dní stihne prozkoumat všechnu tu krásu?!
Naše cesta začala unavným letem Praha ->Shanghai -> Cebu -> Palawan.


PALAWAN
Začali jsme s poznáváním asi na nejturističtějším ostrově Filipín - na Palawanu. 
Já bych ale Palawan ještě rozdělila na oblast El Nido, kam míří většína turistů a Puerto Princessa, kam turisty táhne převážně jen Sabang - nejdelší podzemní řeka na světě.
Hned na letišti půjčujeme auto, které jsme měli domluvené předem od soukromého podnikatele 
( kontakt palawanrentacar@gmail.com za 1300php/den + 5000php záloha.
Na koleni sepisuje údaje z řidičáku, bere peníze, zálohu, prohlédne s námi škrábance u auta, vysvětlí co, jak, kdy a kde a mizí v nedohlednu. 
A my se vydáváme se do prvního hotelu, kde strávíme noc a nabreme sílu na další dny. 
Doprava :
Podél ostrova vede "highway", silnice v celkem dobrém stavu (až na severovýchodní část, té se raději vyhněte!). Hlavním dopravím prostředkem je motorka, s autem jsme tu byli trochu hogofogo. Provoz tu občas řídí zmatený něcojakopolicista, značek a semaforů je tu jen hrstka, kličkujete mezi psy, který bezpardónu přecházejí silnici, troubení neznamená jako u nás "ty kreténe", nýbrž "pozor jedu ... (ty kretene)", a celkově tu vládne trochu chaoz.
Pro evropana nepředstavitelný a ačkoliv to na silnicích vypadá zmateně, je v tom nějaký jejich systém, který se po pár dnech naučíte a budete suveréně drandit a troubit jako filipínec.
Zajímavá místa :
Laguny jsou asi největším lákadlem oblasti El Nida. Je tu nespočet cestovek na každém rohu, které nabízí hopping tour na ty nejznámější. My jsme si připlatili za soukromou tour, což rozhodně doporučuji. Trvali jsme si na tom, že chceme vyrazit co nejdříve (v 8h ráno), abychom se vyhli návalu turistů. Zvolili jsme tour A (Big Lagoon, Secret Lagoon, Papaya beach, Shimizu Island, šnorchlování) = 8000php/soukromá tour s obědem

Big Lagoon


Secret Lagoon+beach

Papaya Beach 

Shimizu Island

Cadlao Island
Po předchozím dnu jsme se s kapitánem domluvili, že nás vezme na Cadlao Island. Cestovky to totiž dělají jen zase v balíčku. 
Pouze Cadlao Island soukromou tour (bez cestovky) vyšel na 4000php, ale záleží, jak smlouváte :)
Pokud pojedete ráno, budete mít celý ostrůvek jen pro sebe.

   

Pláže :
Nespočet skrytých pláží, které čekají jen na to, až je prozkoumáte. Jediný problém je, že jsou dostupné pouze loďkou nebo kajakem, který si za nějaký peníz můžete půjčit.
Pár krásných pláží na vás čeká ale i přímo na Palawanu.
Nagtabon Beach
- je pláž v oblasti Puerto Princessa, téměř liduprázdná, až na místní filipínce, co tu kempují a grilují. Jsou přátelští a pohostinní. 

Los Cabanas Beach
- tato pláž se dělí na turistickou a osamělou
Ta turistická nabízí kavárny, restaurace, zip line. Pokud ale půjdete za roh a podél pláže dál, můžete si být jisti, že tu budete uplně sami.
Tato pláž má dokonce malé a (zatím) neplacené parkoviště a staví se tu další obchůdky a kavárničky.

  Lio Beach
Krásná, dlouhá pláž u Lio airport. Cesta k ní je trochu horší, ale určitě stojí za to. Pláž lemují kavárny a restaurace s výborným jídem, houpačky, dlouhé molo.
 Nacpan Beach
Pokud jsem psala, že je na Lio beach horší cesta, na Nacpan beach je ještě mnohem horší a autem takřka nemožná. Pokud se sem ale dodrncáte, otevře se vám pohled na nejdelší a nejturističtější pláž. Nenechte se ale odradit, tato pláž je opravdu dost dlouhá a široká, takže pokud chcete být sami, projděte se podél pláže dál. Většina lidí totiž zůstává pouze na začátku pláže.       Bulang Beach, Santa Monica Beach
- jsou dvě pláže, které si dlouhou procházkou můžete projít a pokud jsem u předešlých říkala, že jsou liduprázdné, tady není ani jedna noha, jen obří mušle. 
Pláže nejsou uplně exklizivní, jsou tu velké odlivy. Ale na procházku ideálníCEBU 
Cebu je oproti Palawanu vyspělejší, co se tedy okolí letiště týče. Pokud se vydáte na jih, ocitnete se najednou jakoby na odlišném ostrově.
Doprava :
 Auto si tentokrát půjčujeme na letišti od firmy AVIS. Aut je tu na silnicích podstatně více, doprava je řízená semafory, které jsou seřízené na 160 vteřin červená a 5 vteřin zelená (přehánim, samozřejmě), zmatený něcojakopolicisti tu ale stále jsou, dokonce jsme dostali pokutu cca 300kč za...vlastně ani nevím za co :D. Pokud pojedete podle navigace, neveřtě času dojezdu a vždy si k němů připočítejte tak hoďku k dobru.
Zajímavá místa :
Největším lákadlem na Cebu je bezpochyby žralok obrovský ve městečku Oslob. Způsobů, jak se k nim dostat je několik, nikdy se za nimi ale nevydávejte sami, mohlo by vás to stát velkou pokutu. 
Je tu nespočet cestovek, které nabízí tři druhy zážitku (potápění s bombou, které nemá absolutně smysl, jelikož žraloci kvuli planktonu plavou u hladiny, šnorchlování a nebo jen pozorování z loďky) má to ale velké mínus - dlouhá fronta na lístky (už od 5h ráno) a následně dlouhé čekání na loďku, která vás vezme do volného moře, ohraničené bojkami, tam vás "vyhodí" z loďky a máte 30 minut na to si s obry zaplavat. Další mínus je stovka čínkých zadků a jejich nesmyslné kopání nohama, které vám budou kazit cely zážitek. 
Jak to tedy udělat?
Ideální je zeptat se na recepci vašeho hotelu, nahančů na pláži, nebo přímo kapitána nějaké lodi, zda vám výlet zprostředkují. Tyto lidé mají většinou koupené lístky předem, takže se vyhnete čekání, naberou vás do lodi a vyvezou blízko k místu. Tam zaplatí jakýsi permit rybáři a pustí vás z lodi. Vy doplavete k místu, kde ostatní rybáři žraloky krmí.
Dejte si ale pozor na silné proudy v moři! Ne jednou se nám stalo, že jsme se do takového proudu dostali a plavali na místě, což je vyčerpávající.
Pokud se vám nepodaří nikoho sehnat, zkuste kontaktovat hotel Granada Beach Resort – Adults Only, přes které jsme měli výlet my za 8000php


Kawasan Falls
- nejkrásnější vodopád na Cebu
Svou velikostí neohromí a rozhodně se neřadí mezi ty nejdelší, čím ale ohromí je čistá, modrá voda, jako z alpských ledovců. Příjemná a osvěžující koupel se ale může změnit v čínskou polévku, proto doporučuji návštěvu v ranních hodinách. 
Vede k nim i krásná cesta.


 White Beach Moalboal
- je asi nejkrásnější pláž Cebu a dost možná i Palawanu. Název bílá pláž má tedy rozhodně zaslouženou.

Sirao Garden
- je celkem nová, ještě ne uplně dodělaná zahrada, která je inspirovaná Bali. Možná trochu kýč, ale za zmínku stojí. Najdete tu mnoho květin a fotogenických instafriendly míst od obří ruky po spoustu hnízd (ten rým nebyl záměrně :D)
Cena je pouhých 50php/os + parkovné 20phpBOHOL 
Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se na Bohol dostat je lodí z Cebu.
Společností, které přepravu zajišťují je několik. Já jsem si sama před cestou zjišťovala, jaká společnost bude ta správná volba a nejlepší recenze jsem našla na OceanJet. 

Lístky si kupte až na místě v portu. Cena za zpáteční cestu je 1000php/os.
Zajímavá místa :
Bohol je velice rozmanitý, trochu mě mrzí, že jsme na něj měli tak málo času. 
Doprava je tu velmi podobná jako na Cebu. Půjčení motorky je již od 300kč/den.
Pokud ale plánujete jen krátkou jednodenní návštěvu jako my, doporučuji využít služby cestovky, která vám bude nabízet ruzné tours hned po tom, co se vylodíte. 
My jsme si poskládali místa, které jsme chtěli navštívit a tak nás to vyšlo na 3000php (bez vstupů)
Tarsier Sanctuary 
Nejroztomilejší zvířátko, které vás při pohledu na něj donutí říct takové to "áááááh" 
Bohužel místní toho také využívají a na Boholu existuje několik míst, kde toto miniaturní stvoření můžete vidět. Ne všude jsou ale v dobrých podmínkách. Pokud chcete podpořit to správné místo a vidět je ve volné přírodě, doporučuji vydat se sem : 
Philippine Tarsier Sanctuary
 Tarsier Sunctuary Rd, Corella, Bohol, Filipíny
https://philippine-tarsier-sanctuary.business.site/
vstup : 60php


Alona Beach
Hinagdanan Cave
- jestliže nemáte strach z netopýrů a tmy, tuhle jeskyni s nádherně průzračnou vodou si zamilujete
doporučuji návštěvu v ranních hodinách kvůli návalu turistů
vstup : 50php

Chocolate Hills
 vstup : 50hphMahogany Forest


videjko na konec
enjoy <3


Žádné komentáře:

Okomentovat