27. ledna 2019

DUBAI
Krásnou neděli přeji <3
Článků o Dubaji najdete na internetu plno. Sama jsem před odjezdem pátrala a čerpala co nejvíce informací. Není ale nad vlastní zkušenost, proto vám ted nějaké zkušenosti a tipy předám..:)
Začneme tedy od začátku. 
Kde se vzal nápad vyrazit zrovna do Dubaje a proč?
V Dubaji jsem byla poprvé před sedmi lety a musim říct, že se tam toho tolik změnilo. Pokud ale půjdu ještě více do minulosti je ta změna neuvěřitelná.
V devadesátých letech tu byla jen poušť s minimem staveb.

foto z internetu

Bleskové zbohatnutí má na svědomí těžba ropy a pomoc vedlejšího nejbohatšího emirátu Abu Dhabí. Ačkoliv je tu mnoho odpůrců, musí se nechat, že jejich práce je opravdu dechberoucí.

A proč zvolit zrovna Dubaj ? 
- jednoduše proto, že je tu po celý rok krásné počasí s příjemnými teplotami
- cenová dostupnost
- super pláže
- mnoho zážitků na jednom místě (viz.níže)
- bezpečnost

 Zaměříme se na letenky...
 Denně sem létá několik přímých spojů z Prahy. Od obra A380 společnosti Emirates, Fly Dubai až po Smartwings. 
Letadla Emirates se s kvalitou služeb nedají moc srovnávat. Ale bohužel ani cenově. Běžná letenka od této společnosti vychází cca kolem 12.000,- narozdíl od nízkonáladové letenky Smatrwings, která se dá běžně seznat za 7.000-8.000,- V akci ji lze sehnat i kolem 5.000,- (i Emirates mívají akce)
Na vyhledávání letenek mám nejraději  https://www.skyscanner.cz/
TIP. : Pokud nejste tolik závislý na čase hledejte letenku pomocí položky "nejlevnější měsíc". Zadejte místo odletu, místo příletu a jako datum vyberte kolonku "celý měsíc" a poté "nejlevnější měsíc" . Nebo jednoduše klikněte na měsíc, který vám vyhovuje nejvíc a zkombinujte data letu dle ceny.
TIP2.: Existuje mnoho dalších stránek s akčními letenkami například https://www.jaknaletenky.cz/ nebo https://honzovyletenky.cz/
Mají i facebookové stránky. Doporučuji zapnout si  na FB upozornění na příspěvky, ty se vám poté budou ukazovat pokaždé, když přiletí nová akce. :)

A může se vyrazit!
Plánujete-li jen krátký výlet, rozhodně zabalte jen to nejdůležitější! Jak cestovat jen s "příručákem" jsem sepsala TADY
Pro poznání města a krátký relax vám budou stačit 4 dny. Pokud se rozhodnete spíše pro odpočinkovou dovolenou s poznáním města, vyhraďte si raději minimálně týden.
Cestovat po Dubaji lze městskou hromadnou dopravou. Přiznám se, že s tím zkušenosti vůbec nemám. My jsme se po Dubaji pohybovali pěšky a hlavně taxikem, kterých po městě jezdí plno, zavoláte je tedy jen mávnutím ruky (nemusíte se ostýchat, není to neslušné :).  Nástupní taxa je 5 dirhamů (30kč). Taxikář vás odveze na místo a ještě se můžete dozvědět zajímavé informace o městě :)

Místa, které rozhodně nesmíte vynechat!
1. Burj Khalifa
První místo musí obsadit nejvyšší budova světa (828m). Obr, který majestátně dohlíží na celou Dubaj je nepřehlédnutelný. Celkem má 189 pater. Návštěvník se ale dostane maximálně do 148 patra, ze kterého si může vychutnat pohled 555m nad zemí. Toto patro se jmenuje At the top Sky.
Cena :

Děti do 4 let zdarma
Dospělý a děti od 4 let / od 9:30 do 18:00 = 525 dirhamu // 
od 19:00 do zavíračky = 370 dirhamu
Levnější varianta je 124+125 patro 
Veškeré informace o cenách máte TADY


Nebo se jen pokochejte pohledem z venku 


2. Miracle Garden 
Obrovská voňavá zahrada, kde můžete vidět až 150 milionu květů.  Největším lákadlem je květinové letadlo Emirates A380.
Nachází se trochu dál od centra (cca 23km od centra // cca 68 dirhamu za taxi), ale rozhodně stojí za návštěvu.
Cena :
dítě do 2 let = zdarma
2-12 let = 40 dirhamu
nad 12 let = 50 dirhamu
Otevírací doba : 
ne-čt = 9:00-21:00
pa-so = 9:00 - 23:00
TIP.: Do zahrady se vydejte co nejdříve, klidně ještě chvilku před otevíračkou. Vyhnete se masovému návalu lidí ve skupinkách.

3. Glow Garden
Možná trochu kýč, ale určitě další neskutečná práce. Glow garden je jedna ze čtyř zahrad na jednom místě. ( dále je tu Dinosaur park, Art park, Ice park).
Nedaleko se nachází i nový FRAME, obrovský mrakodrap ve tvaru rámu.
Cena :
Děti do 3 let = zdarma
děti od 3 let- dospělý = 65 dirhamů

Otevírací doba :
so-čt = od 16:00 do 23:00
pa = od 16:00 do 00:004. Dubai Marina
Marina Dubai je luxusní část Dubaje, která leží na uměle vytvořeném zálivu. Říká se, že po dokončení bude (světe div se:)) největší uměle vytvořený přístav na světe. Plno kaváren, restaurací, rezidenčních domů, promenáda, mrakodrapy, pláže, obchodní centrum, přístav. To vše na jednom místě. Pyšní se také nejvyšším 90 stupňovým mrakodrapem na světe.


5. Dubai Mall
Největší obchodní centrum na světe (cca 1200 obchodů) nemáte šanci projít celý za jeden den. Ale ono není uplně tak o co stát, co se týče akčního nakupování. O co je ale rozhodně stát je obří akvárium nebo lyžařská sjezdovka.
Kochat krásou mořských živočichů můžete zdarma (za páskou), nebo si můžete koupit vstupenku do Dubai Aquarium and Underwater zoo a pokochat se pohledem zblízka nebo se třeba nechat zavřít do klece a ponořit ke žralokům.
Veškeré informace o cenách najdete TADY
6. The Lost Chambers 
Akvaria s mořskými obry najdete také v hotelu Atlatis the Palm. Je zde jak velké akvarium se žraloky a rejnoky, tak i malé akvárka, které obývá vždy jeden druh rybek. Kdo ovládá angličtinu, může se o rybkách i něco dozvědět. Hotel nabízí také možnost potápění do akvária s bombou, krmení rejnoků atd.
Veškeré informace o nabídkách a cenách najdete TADY
Hosté hotelu mají vstup zdarma (neplatí na doplňkové zážitky jako je potápění apod.)


7. Aquaventure
Kdo by neznal tenhle slavný vodní park alespoň z televize?..
Spoustu vyžití pro děti i dospělé. Od skluzavek, akvárka, línou řeku, dětský kout, skluzavku do akvárka (nejlepší!), potápění, až po plavání s delfíny nebo lachtany.
Cena :
děti do 2 let = ZDARMA
pod 1,2m = 235 dirhamu
nad 1,2m = 289 dirhamu
Hosté ubytovaný v hotelu Atlatis the Palm mají vstup do vodního parku zdarma (v ceně nejsou doplňkové služby a zážitky)

8. Abu Dhabi Sheikh Zayed Mosque
Tak čistá a nádherná. Mešita šejka Zayeda byla jedna z mých přání, co bych v životě ráda viděla. A opravdu je tak krásná, jako na fotce. Musíte ovšem přehlížet miliony lidí a dodržovat striktní pravidla. Při vstupu se zaregistrujete, poté projdete rentgenem jako na letišti ( s tím rozdílem, že se rentgeny dělí na pánské a dámské). Dresscode je také striktní! Ženy musí mít zakryté ruce, nohy i vlasy. Nesmí mít na sobě legíny nebo jiné upnuté oblečení. To ale neznamená, že musíte jet takto zahalený přes celou Dubaj. Na místě, ještě před rentgenem, vám zdarma zapůjčí hábit zakrývající dané patrie.
U mužů to tak sktiktní není. I tak by neměl mít muž vidět ramena a kolena. 
Cesta z Dubaje trvá okolo 1h 30minut. Cena běžného taxiku se pohybuje od 250 - 270 dirhamu (cca 1600kč) / jedna cesta. Pokud nehcete jet taxikem "z venku" zeptejte se na recepci vašeho hotelu na shuttle. Vemi rádi vám vyjdou vstříc, ovšem za menší příplatek (jedna cesta vás tedy vyjde na 300 dirhamů, zpáteční za 600).


9. Pláže : 
Pláží je v Dubaji hned několik, některé jsou veřejné, některé soukromé.
Kromě dlouhé pláže Jumeirah beach ve čtvrti Marina Dubai (viz.výše) je asi nejznámější pláž Sunset beach neboli Public beach s výhledem na luxusní 7* hotel Bujr al Arab. 
I tato pláž se ale dělí na soukromou a veřejnou.
Doufám, že článek pomohl vám, kdo se do Dubaje chystá, nebo navnadil k návštěvě ty, kdo o této cestě přemýšlejí :)

ještě krátké video zde : 

enjoy <3

Žádné komentáře:

Okomentovat