25. srpna 2018

**Cestování s příručním zavazadlem**

Krásnou sobotu všem!
Prázdniny se nám sice už chýlí ke konci, ale mnoho z vás má ještě svou dovolenou nebo výlet před sebou. 
Mě ještě čeká třídenní výlet do Barcelony, tak jsem pro vás pár tipů co s sebou na krátký výlet jen s příručním zavazadlem

K praktickým informacím :
Do evropských destinací se zpravidla finančně vyplatí letět s "low cost" neboli s nízkonákladovou společností jako je například EasyJet, Ryanair, W!ZZ,Vueling a podobně.
Cestování "nalehko" s sebou nese své klady i zápory. 
Jedním z největších kladů je to, že se nemusíte tahat s těžkým kufrem a máte vše po ruce po celou dobu. Také nečekáte na to až (a jestli) vám přiletí váš kufr na místo určení.
Horší stránka věci je ta, že jste celkově omezeni vahou zavazadla a množstvím tekutin.
Všechno se dá ale vyřeřit a my se společně podíváme na to jak :)
PŘÍRUČNÍ/KABINOVÉ ZAVAZADLO :
Pokud cestujete low cost máte v ceně letenky obvykle jen přepravu jednoho kusu zavazadla do 10kg (s vyjímkou easyjetu, tam hmotnost není limitovaná a Ryanair, kde si od 1.11.2018 můžete bezplatně vzít na palubu letadla jen malou kabelku!). Rozměry zavazadel bývají odlišné u každé letecké společnosti. Je tedy vždy nutné zjistit si povolené rozměry zavazadel u dané společnosti na internetových stránkách. Nespoléhejte ani na to, že jste kdysi letěli s tou samou společností, takže podmínky budou stejné!
W!ZZ : maximální rozměry zavazadla: 40 x 30 x 18 cm
Vueling : maximální rozměry zavazadla: 55 x 40 x 20 cm
RyanAir : maximální rozměry zavazadla: 35 x 20 x 20 cm 
EasyJet : maximální rozměry zavazadla: 56 x 45 x 25 cm
Norwegian : maximální rozměry zavazadla: 55 x 40 x 23 cm

My si na takové lety bereme každý svůj batoh a malou kabelku na doklady (kterou, když je třeba, strčíme do batohu). Je to určitě praktické, kvůli tomu, abyste se na svém výletě nemuseli tahat s batohem plným oblečení, ale jen s kabelkou na doklady a peníze.

Mini kabelka a ještě menší mini peněženka


TEKUTINY NA PALUBĚ LETADLA :
Na palubu letadla, tedy do příručního zavazadla, si můžete celkem vzít 1l tekutin.
Toto množství však musí být rozdělené do lahviček o maximálním objemu 100ml a musí být v neprodyšném obalu/pytlíku. 


Tyto pytlíky můžete koupit například v drogeriích nebo v supermarketech. Někde je můžete dokonce koupit formou cestovního balení i s lahvičkama. Můžete si tedy sestavit své "must have" tekutiny podle svého, nebo koupíte malé verze balení. Na ty je expert DM drogerie se značkou Balea. Hodně muziky za málo peněz. Co se týká parfému, ráda bych zmínila malé tester lahvičky, které buď dostanete jako dáreček k objednávce například na Notino, nebo o ně můžete požádat v parfumériích jako je Sephora, Douglas apod. Je to výborná věc na cestování! Co se týká deodorantů nejsem si uplně jistá.  V podmínkách je, že si můžete vzít malý sprej. Jednou se mi však stalo, že ani ten jsem přes bezpečnostní kontrolu nepronesla, od té doby si radši beru deodorant v tuhé formě. 


ZAKÁZANÉ PŘEDMĚTY NA PALUBĚ LETADLA :
- střelné/palné zbraně 
- paralyzér, taser, obušek a jiné ochromující zařízení
- nabodobeniny/hračky podobné skutečným zbraním 
- ostré předměty 
- pracovní nářadí
- sportovní náčiní (basebalové pálky apod.)
Ani jednu věc asi stejně na své dovolené potřebovat nebudete :)

OSTATNÍ VĚCI DO PŘÍRUČNÍHO ZAVAZADLA :
Občerstvení je v nízkonákladovém letu za (celkem velký) poplatek. 
V hale po bezpečnostní kontrole občas bývají automaty s pitím. Odtud si už tekutinu můžete na palubu letadla vzít. Takže doporučuju si zde pití koupit.
S sebou do batůžku si vždycky beru i nějaký snack. Většinou to jsou energetické tyčinky, nějaká sladkost (třeba macronky z Paul, který na letištích bývá často).


Čtením si krátím let. Netahám s sebou knížky, protože to jsou kila navíc. Kupuju si vetšinout nejaký časopis. Pak ten let krásně utíká.
Ostatní kosmetika je takřka bez omezení. Pudry, stíny, štětce, rtěnky apod. si na palubu letadla můžete vzít bez problému. Dejte však pozor na pilník na nehty, nůštičky a ostatní ostré předměty. 
Jak jsem psala, taková kosmetika je takřka bez omezení, jediné omezení pro nás je místo v batůžku a váha. Proto je dobré se i tady uskromnit. Já si s sebou vždy beru do malé kosmetické kabelky pudr, odličovací tamponky, zrcátko, tužku na oči, řasenku (ta by správně měla být v pytlíku s tekutinami společně s make upem). Hřeben/kartáč na vlasy čím menší, tím lepší. Já miluju Tanger Teezer.
Nezapomeňte také na léky a náplasti. Člověk nikdy neví :)
Oblečení je další položka, kde se budeme muset uskromnit. Já si vždy doma připravím outfity, abych přesně věděla co a kam si vezmu a ty složím na dno batůžku. Bundu (pokud s sebou beru) vetšinou do batůžku nedávám. 


Doufám, že vám tento článek pomůže ve vaší další cestě za dobrodružstvím :)
Užívejte <3

Žádné komentáře:

Okomentovat