26. října 2017

Ahoj všichni! :)
Tak ruku na srdce..kolik z vás už někdy zkusilo nějakou (nesmysnou) dietu?!
Na internetu je spoustu rad a návodů, jak si v podstatě zničit tělo. Od nejezení vůbec přes náhražky jídel po vynechání například sacharidů. Ale je to vůbec pro tělo vhodný? To že něco funguje ještě neznamená, že je to tak správně. Znám i ze svého okolí ženy/dívky, které nějakou takovou dietu vyzkoušeli a odrovnali si tím játra na celý život.
Já vím, že je celý instagram přehlcený "proměnami", jenže je dobré si uvědomit také to, že mnoho z dnešních "fitnessek" má za sebou celkem trhnitou cestu s anorektickou minulostí. Sama takovou minulost nemám, nedokážu tedy tyto ženy soudit, ale vím zcela jistě, že zdraví je jedom jedno, a když si s ním budeme zahrávat, může to mít špatný dopad nejen pro nás, ale i pro naše okolí, blízké, partnery a v neposlední řadě pro ty,  které v nás hledají inspiraci.
Dám vám tedy pár typů, kterými se řídím já a které vás na zdraví rozhodně neohrozí. A víte co? Funguje to!

1. POHYB
Záměrně dávám pohyb na první místo. Je totiž ze všeho uplně nejdůležitejší. Pohybem nemyslím jen běh, brusle, posilku a podobně. Ale také chození pešky do schodů, walkingy.
TIP. : Naučila jsem se hybat i u domacích prací. Například při vešení prádla každý kousek (i ponožku :D ) sbírám v podřepu. To samé s vybalováním nákupu.  
2. OMEZIT BÍLÝ CUKR
Nikoliv vynechat!!
Nejsem zastáncem uplného vynechání. Nikdy jsem nezkoušela  ani sacharidové vlny. Pouze jsem omezila bílý cukr. Nahradila jsem ho přírodními sladidly (stevie, ovoce, datle...). 
3. NAHRADIT OLEJE ZDRAVĚJŠÍMI OLEJI 
Do svého jídelníčku jsem zařadila více kokosového a olivového oleje. Nejen, že jsou zdravější, ale také jsou chutnější a hodí se prakticky do všeho (s vůní, bez vůně, olivový, extra panenský...)
4. VEČERNÍ HODOVÁNÍ
Myslím, že tenhle bod mi hodně pomohl zhubnout. I když byl asi nejtěžší ze všech bodů, ze svého života vyřadit noční hodování :D Každopádně cca 2-3 hodiny před spaním nic nejím. Hlad nemám, vyhovuje mi to tak. Pokud bych ale umírala hlady, nejspíš bych zvolila něco méně těžkého na noc (např.tvaroh)
5. PÍT VODU
Tohle slýcháte všude....ale je to svatá pravda. Pít hodně neslazené, obyčejné vody je skvělá rada nejen pro hubnutí! Přiznám se ale, že sama mám s tímto bodem celkem problém. Jednoduše zapomínám pít, protože necítím potřebu. Proto tedy každé ráno vypiju sklenici vody ( nejčastěji vitamín C s kalciem) Ráno je totiž asi nejdůležitější část dne, kdy je voda potřeba více protože je tělo po noci dehydratované. Potom si dám do lahve tolik vody, kolik bych za den měla vypít (cca 1,5 - 2).  Je to vlastně pro mě taková challange :)
TIP.: Přes léto pijeme kvuli teplému počasí celkově více, jelikož si o to tělo dost často říká samo. V zimě má tělo uplně stejnou (ne-li větší) potřebu tekutin, kvůli mrazu, nicméně si o to neříká tak moc, jako v létě. Dodržujte tedy pitný režim i o zimních měsících.
6. PEČIVO
Pečivo je takový strašák dietářů. Bílá mouka, cukr, tuk...Můžete ho ale nahradila tmavým, celozrnným pečivem. Pozor na bezlepkové (hodně bezlepkových produktů obsahuje velké množství cukru!)
7. ALKOHOL
Alkohol piju opravdu jen příležitostně. Neříkám, že sklenička vína je špatná, nicméně sacharidy to jsou, a já si dám radši něco dobrého k jídlu :)
8. POSILOVÁNÍ
V posledním bodu musím zmínit i posilování. Do posilky nechodím, cvičím a posiluji doma, vlastní vahou. Nejčastěji v ranních hodinách po lehké snídani, 3x týdně cca půl-1 hodinu. A to jen tehdy, kdy se cítím 100% fit.
Pokud si ale nejste jistý cvičením doma, určitě by bylo fajn se domluvit s trenérem aby vám alespoň ukázal nějaké cviky pro vaše tělo. Pokud byste totiž dělali něco špatně,  může vám domácí cvičení spíše ublížit než pomoci.

Nikdy ale nezapomínejte na to, že co sedí ostatním, nemusí sedět i vám. Poslouchat své tělo je to nejdůležitější. Rozhodně se nepřemáhat víc, než vám vaše tělo samo dovolí.
Začínejte zlehka a mějte pevnou vůli. Pokud to budete dělat dobře, výsledky se určitě po nějaké době ukážou. NIKDY NE HNED!


Užívejte <3

2 komentáře:

  1. Po pravde ja som drzala dietu este na zakladnej skole. Lebo po 8triedu som mala skoro 80kg a nevedela som už čo mam zo sebou robit. Takže som si našla mliečnu dietu s ktorou sa mi fakt podarilo schudnúť na 65kg. Ale potom som mala problemy chviľu s menzesom a možno to súviselo aj s vekom lebo mladým sa stáva že im vynecháva. Inak nič horšie som nemala. No a potom postupne som tie kila dala na 62kg a od vtedy si to držím niekedy to kolíše ale to niekedy majú ma svedomí aj hormóny. Pred 3rokmi som mala vyoperovanu štítnu žľazu a keď som bola vysadená z liekov trochu som pribrala na 65 ale to za to že som bola naliata vodou. Tetaz sa snažím podobne ako ty píšeš jesť zdravšie ale ten cukor si dám nie v takých množstvách ako kedysi ale do kávy neodmietnem:)a ked sa mi dá alebo mám chuť zacvičím si aj keď mám 62kg pri 167cm dá sa povedať že som spokojná so sebou.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je přesně to, o čem mluvím. Děkuji za názor :)

      Vymazat