20. července 2017

**Thajsko - Koh Samui**
Krásný den přeji,
není to tak dlouho, co jsem se vrátila z thajského ostrova Koh Samui. Vše mám ještě v živé paměti, takže by se s vámi ráda podělila o zážitky, zkušenosti, co vidět, co nevidět, kdy jet a podobně. Možná se někdo z vás ještě rozhoduje, neumí se rozhoupat a tenhle článek mu pomůže.
Tak jdeme na to...

Začneme ještě v teple domova a to základní otázkou kdy a kde si dovolenou vybrat. 
Thajsko jako takové je typickou tropickou zemí, kde se střídá období dešťů a období sucha. V létě je to právě období dešťů. Takže je spíš nevhodné pro návštěvu. 
Nicméně východní pobřeží, na kterém leží ostrovy Ko Samui, Ko Tao, Ko Phangan jsou výjimkou. Zde panuje největší sezona červen-srpen a leden-duben. Ale pořád musíme myslet na to, že jsou to krásně zelené tropy-takže zde prostě někdy pršet může! Pokud chcete v létě 100% sluníčko, lepší volbou budou Emiráty či Egypt. Což ale není taková exotika :) 

Co se letenek týče, mnoho turistických serverů doporučuje právě léto, kdy jsou v tomto období letenky nejlevnější. No asi jak kdy. My jsme letenky koupili za 18.000,- , což mi nepřijde úplně nejvýhodnější cena. Každopádně pokud je budete kupovat s dostatečným předstihem (cca půl roku dopředu), budete mít možná větší štěstí :). 
Pro vyhledávání letenek doporučuji skyscanner.cz/ , pelikan.cz , letuska.cz.
Tyto stránky nabízí také půjčení aut či motorek/skútrů. Což je nezbytností, pokud chcete ostrov pořádně poznat! My si auto půjčili tady : 


Letenky máme, jdeme koupit ubytování...
Na to si dejte v Thajsku pozor! Čtěte recenze, koukejte na fotky od lidí, kteří tam doopravdy byli, nebo se ubytujte na doporučení. Vetšinou jsou hotely bez jídla či se snídaní. All inclusive seženete jen zřídka, a za nesmyslné peníze v porovnání s tím, za jaké peníze se dá najíst v místních restauracích.
My jsme si koupili vlastní vilku s bazenem The Place Villas, na východě ostrova. Co může být víc, než mít "vlastní" baráček v ráji? :) Za týden jsme zaplatili cca  12.000kč. Rezervovat můžete na 


Jídlo je tedy kapitola sama o sobě. No a já jídlo miluju. Co by to bylo za článek, kdybych nevypíchla nějaký ten thajský #foodporn.
Co opravdu stojí za ochutnání (pokud ochutnáte, určitě to nezůstane u jednoho) jsou fresh džusy, které jsou pouze z čerstvého ovoce! Naprostá bomba! Navíc, chuť ovoce je v Thajsku  rozdílná, než u nás z hypermarketu.


Dále doporučuji předkrm ( který zasytí jako hlavní chod ) MANGO STICKY RICE. Jedná se o sladký pokrm, který tvoří sladká lepivá rýže s plátky čerstvého manga. Neskutečná mňamka!
V pozadí vidíte druhý předkrm, což je Papaya salát. Ten mě ale tolik nenadchnul. 
Pokud mluvíme o jídle, je nezbytností zmínit Chaweng walking street, což je ulice plná obchůdků ale hlavně JÍDLA! A opravdu dobrého jídla za pár bathu. Nachází se blízko nejznámější pláže Chaweng Beach. My jsme si například pochutnali na kari rýži v ananasu (150 bathů = cca 90kč ). 
Pro správné #healthylifestyle fanoušky rozhodně doporučuji navštívit restauraci Vikasa life cafe, která se nachází na útesu na východě ostrova a je součástí rezortu. Vychutnejte si zde nejen například výborné smoothie bowl, ale také dechberoucí výhled na otevřené moře. 
a když budete drzý jako my, dostanete se na malou pláž, která patří tomuto rezortu. Nedá se zde sice moc koupat, kvůli kamenům, ale právě proto zde budete pravděpodobně sami :) 


Bříška máme nacpaný, jdeme relaxovat na pláž.
Pamatujte, že pokud najdete na internetu pláže pod heslem "nejkrásnější pláže Koh Samui", s největší pravděpodobností to našlo i dalších 98091889418 lidí a pláže budou přeplněné. Jako třeba dvě nejslavnější Chaweng beach a Lamai beach. Plno lidí, rezortů, "beach boyů", kteří vám budou nabízet mnoho produktů, od vařené kukuřice přes náramky po nějakou tu drogu (NIKDY, NIKDY TU PODLENÍ POLOŽKU NEKUPUJTE! V THAJSKU JETO PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNO!). No ale zpátky k plážím. Pokud tedy nechcete bojovat o volný metr čtvereční (přeháním, samozřejmě) zkuste méně známé pláže.
Od místních jsme dostali pár tipů :
Silver beach 
 Malá pláž u zálivu Thong Takien. Z vody trčí pár kamenů, což dokáže být celkem fotogenické.

Taling Ngam Beach 
Pláž, kterou najdete na západní straně ostrova není obklopena tolika rezorty, tudíž je tu klid. Najdete zde plážovou restauraci, která stojí za zkoušku. Třeba takový čerstvý kokosový ořech s přímým výhledem na moře má něco do sebe! :)


Lipa Noi Beach
Za mě rozhodně nejkrásnější pláž Koh Samui! Jemný bílý "karibský" písek s průzračně čistou
vodou nikde jinde na ostrově neuvidíte  Díky málo rezortům zde není hlava na hlavě a když budete mít joo štěstí,  tak si zde můžete užít pláž sami pro sebe. Nedaleko je přístav, u kterého je paradoxně nejkrásnější část pláže a moře. Navíc zde najdete krásné mušličky. Za mě tedy 5/5 :)Pokud jste již pořádně zrelaxovaný, plný síly, je ten správný čas na nějaký výlet. A nejlepší výlet po celodenním svitu sluníčka je určitě ten, kde se můžete zchladit. Takže se jdeme podívat na vodopády, které stojí za to!
Na Koh Samui najdete mnoho vodopádů. Pokud ale nechcete ztrácet čas těmi "čůrkami" které za to nestojí tak tady mám jeden tip.
Namuang waterfall 1,2
Jedná se o největší vodopády na ostrově. K vodopádu číslo 1 je skvělý přístup a dostanete se sem  téměř až k němu. Zaplatíte zde asi 20 bathu za parkování. Poté se nechte unést krásou a osvěžující koupelí přímo pod mohutným vodopádem.

Ke "dvojce" je přístup už horší. Nachází se sice kousek od prvního, ale cesta je polní a auto necháte na parkovišti celkem daleko od vodopádu. Nicméně můžete využít služeb terénních vozů, který vám budu dost hlasitě nabízený po cestě k vodopádu. První jsme odmítli s tím, že se projdeme, nakonec jsme se ale rozhodli této placené služby využít, a byli jsme vděčny! Cesta je krkolomná, trvá cca 30 minut pěšky. Když dojdete k místu, kde nás i terénní auto vysadilo, čeká vás ještě takových 15 minut "džunglí". Nicméně stojí to za to. Cesta je celkem dobře značená, takže nezabloudíte. A kdyby ano, počkejte na kilometrový průvod čínských turistů :)

Na těchto a spoustu jiných místech narazíte na možnost jízdy na slonech. Od doby, kdy jsem na internetu četla o "zákulisí" těchto farem, nejsem zastáncem tohoto zážitku. I když před pár lety jsem to také absolvovala. Slony jsme se tedy rozhodli pouze nakrmit a to banány a bambusovými výhonky, které se dají zakoupit na místě. NEKRMTE JE NIČÍM JINÝM! 
Jeden takový košík stál 50 bathů, na jiném místě zase 100 bathů. Tak či tak to je za nesmyslný peníz :)

Aktivit, které se dají na ostrově dělat je opravdu mnoho. Pokud hledáte celodenní výlet, doporučuji ostrov Ko Tao a Koh Nang Yuan. Společností, které výlety pořádají je opravdu mnoho. My jsme za celodenní výlet se snídaní a obědem platili 1700 bathu/os. Což se rozhodně vyplatí. Pokud byste se na ostrovy chtěli vydat sami, zaplatíte za trajekt 700 bathu/os/jednu cestu. 
Takhle to máte nejen s jídlem, ale i speed boatem, což je zážitek sám o sobě ( navíc když sedíte na přídi). 
Na ostrově Ko Tao pak strávíte nějakou dobu šnorchlováním, či opalováním na lodi. Šnorchlování doporučuji, nicméně nečekejte nic světoborného. Kromě čínských zadků zde uvidíte pouze pár ryb. Ale pohled (na ty ryby :D ) je to krásný! :)
Dále pokračujete na ostrov Koh Nang Yuan, kde je známá vyhlídka. A pokud zvládnete cardio na sluníčku a vystojíte frontu, můžete vyfotit i krásné fotky. :) Není ale divu, že má tolik turistů o toto místo zájem a tudíž se tvoří velké fronty, jedná se opravdu o magické místo.Po krásách přírody je nutné poukázat také na thajskou kulturu. Chrámů je tu opravdu dost. Dva, které stojí za návštěvu jsou :
Big Buddha 
Obří budha, blízko letiště je opravdu turistický místo. Vstup zde neplatíte. Přibalte hodně trpělivosti a pochopení pro lidi, kteří ho nemají :)
Jo a nezapomeňte "NO KISS", na co nás opravdu důrazně upozornili zdejší, když zahlédli mé rty blížící se ke rtům mého může :)

Wat Plai Laem
Se nachází pár minut od Big Budhy. Podle mě je to mnohem hezčí místo, jelikož je tu několik chrámů pohromadě. Zde opět vstup neplatíte, a lidí tu je méně. Nebo se to alespoň zdá, kvůli většímu prostoru.


No a celý týden utekl jako voda :) 
Shrnula bych tuto dovolenou jako krásnou. Celý ostrov jsme za tu dobu ojeli 3x a myslí, že jsme viděli vše, co jsme chtěli. Pokud se sem ( nebo kamkoliv jinam ) chystáte, zjistěte si o té dané zemi co nejvíc, respektujte jejich pravidla/víru a dodržujte pořádek. Protože je to jejich domov a VY jste tam na návštěvě! Kdyby jste měli nějaké otázky, ráda poradím.
Tak šťastnou cestu! :)

PS : Pro zvětšení fotky stačí rozkliknout.
PS2 : Proti Číňanům nic nemám :)
!!!VIDEO!!!  
Žádné komentáře:

Okomentovat